"Канікули з секретом...." переклад на українську (уривок)
Важкі кроки за спиною примушували бігти хутчіше. Ще трохи і переслідувач його наздожене. Наздожене і впізнає.
Він задихався, в очах темніло від незвичного навантаження. Останній ривок, ще трохи...ось він рятівний поворіт.
Під ногою щось репнуло, земля захиталася і, раптом, опинилася прямо перед обличчям.
— Ой!
Тринадцятирічний Марк Полторак розтягнувся на бруківці. На лобі красувалася величезна гуля.
Тільки що він уявляв себе великим Шерлоком Холмсом на вулицях Лондона. Його переслідував професор Мориарті. І він майже пішов від гонитви...
Марк озирнувся. Так грубо повернув його до реальності шматок арматури, який невідомо звідки тут взявся.
А реальність була така — жив Марк зовсім не в Лондоні, а в невеликому містечку на півдні України. Ну які тут можуть бути злочини?
Коли ти живеш у маленькому місті, де кожен куток тобі знайомий з раннього дитинства. Ти почуваєшся мов риба у воді, тобі навіть у голову не може стрельнути, що з тобою можуть статися якісь пригоди. Усюди спокій та нудьга.
Ось і коротав Марчик увесь свій вільний час за детективними оповіданнями, а ще кросворди любив і комп'ютерні ігри — як же без них в ХХІ столітті?
Кожен день був схожий на попередній і починався приблизно однаково:
— Марчик. Марічок. Марк! Вставай! У школу запізнишся.
Мама похапцем будила його, і сама при цьому спізнювалася. Будила, а потім бігла на свою дуже важливу роботу.
Сніданок чекав його на столі. Загалом, він міг би до школи і не ходити (мама однаково не бачить), але Марк неприємностей не любив, та і в школі іноді було навіть цікаво. Їхня компанія — він, Тім Комін та Настя Ковалевська — завжди знаходила пригоди на свої буйні голови.
Для всіх було величезною загадкою, як ці троє взагалі примудрилися подружитися. Більш різних людей, напевно, не існувало у світі. Тім, насправді він Тимур, але друзі його так майже ніколи не називають — спортсмен і розумник.
А його двоюрідна сестра Настя Ковалевська — перша красуня школи, марить кар'єрою супермоделі, при цьому поліглот і любитель історії.
Залишається ще Марк? Про нього все вже було сказано. Додати варто хіба те, що в математиці у школі йому немає рівних. Та, що там у школі — в області. Перші місця в математичних і фізичних олімпіадах завжди за ним.
Ця трійця друзів не розлучалася навіть на канікулах.
***
День видався теплий і сонячний, як і належить літньому дню. Це був останній день у школі перед довгоочікуваними канікулами.
Цього літа друзям випала нагода відпочити в селі Козаче у бабусі та дідуся Тимура з Настею. Село це розташовувалося зовсім недалеко, в 30 кілометрах, від їхнього міста, але довго діти там ще ніколи не гостювали, та й самі Василь Іванович і Валентина Семенівна тільки нещодавно переїхали туди жити.
Загалом, це літо не обіцяло нічого несподіваного, зате вони проведуть його всі разом.
Марк швидко зібрався і поспішив до школи, передчуваючи зустріч із друзями.
Втім, те, що він поспішав, не перешкодило йому помріяти дорогою. Він знову побачив себе на вулиці Лондона в образі Шерлока Холмса.
Так, мріючи, Марк і прийшов раніше інших.
"Нічого не поробиш, доведеться чекати" — подумав Марчик, оглядаючи шкільний двір.
Учні вже потроху збиралися на лінійку з нагоди останнього дзвінка. Діти групувалися за інтересами.
Праворуч від Марка двоє "мушкетерів" влаштували битву на указках. З якого кабінету вони їх стягнули знали тільки вони.
Дівчатка зібралися у зграйку і, заглядаючи в планшет, захоплено дивилися якесь відео.
Тимура з Настею на горизонті не було.
– О, Полторак, привіт. А це правда, що ти в село на канікули їдеш? – посміхаючись запитав Дмитро Біляков з паралельного класу.
– Ну, їду. А що?
– Отакої, чуваче, співчуваю. У село. Ха! Це ж таке дно. А ми цього літа летимо до Іспанії на Коста Дорада. Чув? Буду там на сонечку пузо гріти та в морі купатися.
"Круто" — подумав Марк з легкою заздрістю. Звичайно, батько у Дмитра великий бос. У нього свій бізнес. Можна хоч до Іспанії, хоч на Багами. А йому море цього року аж ніяк не світило.
Його батько два роки тому загинув у безглуздій автомобільній аварії. Якийсь мажор збив його ввечері на перехресті. Тата немає, мажор досі не покараний, а маркова мама на свою зарплатню лікарки в міській поліклініці, сина на море відправити не може. Дякувати дядькові Аркадію Коміну, що запропонував узяти його з Тімом та Настею в село. Хоч якась різноманітність.
– Теж мені диво, Іспанія, – відповів Марк, – море, пляж, нудне. Адже головне ні куди, а з ким. Ось ми з Тімом в цьому Козачому такі карколомні пригоди собі знайдемо. Я це відчуваю.
– Що ти там відчуваєш, Нострадамусе? – за спинами хлопців пролунав дзвінкий дівочий сміх.
"Знову вона кепкує", – Марк хотів було щось дотепне відповісти, але доки обертався, передумав. Анастасія була напрочуд гарна сьогодні. Ні, вона завжди була гарна. Але в ній з'явилося щось особливе. Напевно, передчуття швидкої свободи її так прикрасило. Зелений сарафан дуже йшов до її каро-зелених очей. Медові локони, які зазвичай були зібрані в кінський хвіст, сьогодні вона розпустила, і вони переливалися на сонці як дорогоцінний шовк. Королева – та й годі. І як з такою сваритися?
***
Наступного дня вся компанія їхала в автобусі до місця своєї літньої дислокації.
– Не уявляю, як ми будемо без гаджетів цілий місяць. Твій батько занадто круто з нами обійшовся, – обурювався Марк.
– Дядько Аркадій напевно має рацію, але що ж я за весь місяць жодної фотки в Інсту не викладу? А як же мої підписники, я ж їх втрачу, – підтримала його Настя.
– Та велика річ! Побудете трохи без своїх улюблених іграшок. Не скиглить, дітки. Знайдемо чим зайнятися, – відповів їм Тимур.
Він намагався наслідувати свого батька і виглядати серйозним – увійшов у роль старшого слідчого поліції. Саме таку посаду обіймав його батько – Аркадій Васильович Комін. Для друзів дядько Аркадій.
Це був невисокий, міцної статури 36-річний чоловік з русявим, коротко стриженим волоссям та яскравими блакитними очима. На вигляд нічим не примітний, він користувався в місті величезною повагою.
Все своє життя Аркадій присвятив боротьбі зі злочинністю і, слід сказати, в нього це виходило відмінно. Говорячи мовою прокурорських звітів, в нього була майже стовідсоткова розкриваність.
У своїй сім'ї він теж був незаперечним авторитетом. Тому, нічого дивовижного, що коли дядько Аркадій оголосив трійці, що на відпочинку вони повинні будуть обходитися без гаджетів, а замість їхніх смартфонів видав кожному по кнопковому мобільному для "екстреного зв'язку", заперечувати ніхто не посмів.
– Цікаво і яке ж ми таке заняття собі знайдемо у богом забутому селі? От тільки не кажи мені про риболовлю! Ти ж знаєш, я її терпіти не можу, – огризнувся Марк.
– Щось я тебе не розумію, Полторак, ще вчора ти бадьоро передрікав нам грандіозні пригоди, а сьогодні куксишся через смартфон.
– Так я ж так сказав, щоб Білякова позлити. Та і про "дегаджетелізацію" я тоді ще не знав. А що, правда, у них там немає компу і Інтернету? Адже не задвірки цивілізації, всього 40 хвилин їзди від міста.
– Правда. Немає у старих ні компу, ні Інтернету. Якось виживатимемо.
За вікном з'явилися засіяні поля. Самотня корова, неначе співчуваючи друзям, проводжала автобус сумним поглядом.
***
Ранок в селі точно розпочинається не з кави...
Настю розбудив гучний крик півня. За вікном ледь-ледь почало світати. Свіже уранішнє повітря так і вабило вийти на вулицю. Вона десь читала, що гуляти перед сніданком дуже корисно для кольору обличчя. Тому, недовго думаючи, влізла в шорти і улюблену футболку, плеснула в обличчя крижаної води. Потім, щоб нікого не будити, тишком-нишком вилізла у вікно. Треба було обстежувати територію.
Село Козаче було досить великим і цілком сучасним. Дім родини Коміних знаходився на околиці. На їх вулиці було ще декілька будинків. За ними починався ліс.
Настя бадьоро йшла по стежині. Навколо неї порхали метелики, цвірінькали невидимі у гіллях дерев птахи. Десь далеко замукала чиясь буьонка. Природа пробуджувалась, просиналось село. Насолоджуючись цими звуками, мала і не помітила, як вийшла до якихось розвалин.
Картина їй відкрилася як у готичному романі. Напіврозвалені, місцями зовсім зниклі, стіни, колись прекрасної садиби, щільно увиті диким виноградом і плющем. Крізь високі віконні отвори пробивалися промені сонця. А в небі над руїнами плавно вели свій танок легкі сірі хмари.
У такому місці обов'язково повинні водитися привиди. Настуня привидів не боялася, але хоч і був ранок, а не ніч, вирішила зайвий раз їх не турбувати, і що є духу, побігла назад. Дуже їй не терпілося розповісти про свою знахідку хлопцям.
– Ей, обережніше! Ти мене трохи з ніг не збила. Женеться за тобою хтось, чи що? – на Настю з низу в гору дивилася дивна, схожа на ельфа, дівчинка.
Вона була маленька, крихка і бліда, з коротким їжачком густого русявого волосся і, просто, нереально великими темними, як чорнослив, очима. Саме по цим очам Настя зрозуміла, що вони з незнайомкою ровесниці, а може дівчинка була навіть старша. Було в ній ще щось незвичайне, але що саме Настя відразу не збагнула.
– Пробач, я тебе не помітила. Я Настя. Ми тільки вчора приїхали, і я вирішила прогулятися.
– Зрозуміло. Мене Олею звуть, я тут живу в крайньому будинку. А чого мчиш як очманіла? Не схожий твій темп на прогулянковий, – нова знайома посміхнулася.
– Я розвалини знайшла! Якось моторошно стало.
– Аааа. Ну біжи. А мені ходити треба, доктор сказав, що потрібно більше рухатися.
Тільки тепер Настя второпала, що ж не так із дівчинкою. У неї були занадто тонкі, та трохи викревлені ноги, а руки вона ховала у кишенях. І пересувалася Оля повільно, прикладаючи до того занадто багато зусиль.
"Незвичайна дівчинка-ельфійка, старовинні розвалини – хороший початок літніх канікул", – подумала Настя і поспішила до друзів...
Це лише уривок мого перекладу повісті "Канікули з секретом..." Мені цікава думка тих, хто читав. Як вам переклад? Буду дуже вдячна за відгуки.
Прежде чем прочитать отрывок детективной повести Наталии Кавун "Каникулы с секретом, или Что скрывала графская усадьба" на украинском языке, я перечитала повесть ещё раз , освежила в памяти события.
ОтветитьУдалитьТалантливый человек, талантлив во всем. Браво!
Сюжет держит в напряжении сначала и до самого эпилога. Все очень замысловато построено.
Впечатлила линия с камином, напоминает "Буратино'. Я думала, что в подземелье клад и найдут...Но шарада с МАЯТНИКОМ неожиданна. С преступниками тоже лихо закручено. Хотя с "привидением" я немного догадывалась. Да и пастух мне показался не простым. Неугомонные, любознательные главные герои легко запоминаются. Их дружба и поддержка дорогого стоит. Трогательно выписан образ девочки-инвалида Оли. Даже
нашлось место четвероногим друзьям - собаке Чарли и кошке Алисе.
Повесть читается очень легко и поэтому в переводе тоже присутствует та же лёгкость и интрига: "А что же будет дальше?"
По этой повести можно снимать фильм. Сюжет должен, на мой взгляд, напоминать "Инспектора Коломбо". Начало - когда все известно, и в обратном порядке, к концу. Инспектором был бы отец Тима, а дети - проводниками.
Рекомендую всем читателям, юным и не очень, вместе с
героями повести погрузиться в увлекательный мир загадок и расследований!
Н. Левченко, детская
библиотека 22